Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

Cesta Valdštejnských architektů ožívá

Cesta Valdštejnských architektů ožívá

Víceúčelový sál Theatron ve Valdštejnské lodžii v Jičíně se otevřel a Cesta Valdštejnských architektů ožívá.

Theatron ve Valdštejnské lodžii
31. října 2023 - 08:00

Když barokní architekti Giovanni Pieroni a Carlo Lurago budovali zámky na severovýchodě Čech a v dnešním polském Kladsku, jistě netušili, že v 21. století jejich dílo bude uceleno do příběhu. Projekt Cesta Valdštejnských architektů se stal skutečností. Nový multifunkční víceúčelový sál Theatron ve Valdštejnské lodžii s audiovizuální technikou, zásuvným hledištěm a zázemím je po letech výstavby dokončen. Všichni jsou tedy zváni na návštěvu do Valdštejnské lodžie. A potom na zámky Humprecht, Náchod, do bývalé jezuitské koleje v Kłodzku a na zámek Gorzanów, do kterých italští architekti vtiskli svůj rukopis.

Slavnostní otevření sálu Theatron se uskutečnilo v úterý 24. října. Valdštejnské imaginárium pod vedením kastelána Lodžie Jiřího Vydry přichystalo jedinečné představení, jež zároveň představilo technické a audiovizuální možnosti nového sálu. Bylo to představení o Albrechtu z Valdštejna, o jeho snech i megalomanii a o nestálosti tehdejší doby, poznamenané třicetiletou válkou.

„Otevření sálu a dokončení této stavební etapy je malým zázrakem, kterému šlo velmi mnoho lidí naproti po docela dost trnité cestě. Lodžie se stává úspěšným příkladem oživení památky a vtisknutí nové podoby i života, aniž by byla památka nějak poškozena. A to je přeci skvělý výsledek!“ zhodnotil místostarosta města Jičína Mgr. Petr Hamáček.

Přesuneme-li se však do současnosti, v nadcházejících letech návštěvník v Theatronu zhlédne stálou expozici o Valdštejnských architektech, zvoucí na prohlídku barokních památek v regionu. Příležitostně bude sál dějištěm tvůrčích představení.

Stavební práce v budovách Čestného dvora probíhaly od podzimu 2019 a podle původních předpokladů měly být dokončeny na jaře 2022. Valdštejnská lodžie se však záměru nechtěla podřídit snadno. Objevily se vícepráce, a především rozsáhlé komplikace po betonáži podlah, kdy se ve vlhkých místnostech nedařilo vysušit čerstvou vrstvu. Vyvstaly i další problémy, protože stav budov okolo Čestného dvora byl v mnohem horším stavu, než se očekávalo. Mimoto práce probíhaly v covidové době a během energetické a stavební krize. Dílo bylo dokončeno až v létě 2023. Představitelé města Jičína a stavební firmy dokázali sjednat dohodu o dokončení stavby a narovnání vztahů.  

Dodavatelem stavebních prací byla společnost RITUS s.r.o. a cena díla byla zhruba 36 mil. Kč včetně technického dozoru stavebníka. Projekt Cesta Valdštejnských architektů byl spolufinancován z prostředků EFRR prostřednictvím Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko. Společně s náročnou výstavbou sálu, rekonstrukcemi místností, renovací Čestného dvora a pracemi na expozici byly vytvořeny tištěné produkty, jako například Valdštejnský zpravodaj nebo cestoknížka pojednávající o barokní architektuře, ale i dokumentární film. Kromě toto byly součástí projektu i stavební práce a další aktivity na polské straně zejména na zámku Gorzanow. Stopu projektu ale lze najít na zámcích Humprecht a Náchod a v koleji v Kłodzku prostřednictvím vytvořené turistické trasy v mobilní aplikaci Skryté příběhy.



Jičín je městem s vysokým počtem historických památek, jež jsou hojně vyhledávány. Pro většinu památek je však zapotřebí najít nové využití, protože většinou už neslouží původnímu účelu, pro který se vybudovaly. Jedním z příkladů, jak lze historickým objektům vdechnout nový život, je Valdštejnská lodžie. Dnes je jedním z center kultury a cestovního ruchu v Jičíně.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:měú)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%